Являє собою одну з патологій  серцево-судинної системи, що супроводжується стійким, не менше ніж 2-3 рази у різні дні на протязі чотирьох тижнів, підвищенням артеріального тиску до 140/90 мм.рт.ст. і вище.

Незважаючи на те, що хвороби системи кровообігу є головною причиною смерті населення економічно розвинених країн, у більшості з них протягом останніх десятиліть реєструється позитивна динаміка показників здоров’я, пов’язаних з цією патологією. В той же час в Україні спостерігається протилежна тенденція: за останні 25 років поширеність серцево-судинних захворювань серед населення зросла в три рази, а рівень смертності від них – на 45%. У структурі захворюваності дорослого населення на ССЗ лідирують гіпертонічна хвороба (ГХ) – 41%, ішемічна хвороба серця (ІХС) -28%, цереброваскулярні хвороби (ЦВХ) – 16%.

До основних факторів ризику виникнення артеріальної гіпертонії  можна віднести:

Стать – у сильної половини людства дана патологія спостерігається частіше;

 • Хронічні захворювання  - патологія печінки, нирок або цукровий діабет підвищують ризик виникнення АГ;
 • Вік - частіше хворіють люди у віці після сорока п’яти років;
 • Ожиріння;
 • Хронічний стрес;
 • Шкідливі звички – надмірне вживання спиртних напоїв і куріння значно збільшують шанси розвитку АГ;
 • Малорухливий спосіб життя.

Які наслідки патологічного підвищення АТ?

    При даному захворюванні вражаються органи-мішені: головний мозок, серце, нирки. Вона підвищує ризик виникнення інфарктів, інсультів,, захворювань периферичних судин та інших серцево-судинних захворювань, включаючи серцево-судинну недостатність, аневризму аорти, тромбоемболію легеневої артерії. Гіпертензія також є фактором ризику для розвитку когнітивних порушень, деменції, хронічних захворювань нирок (нефропатія),  враження судин сітківки (ретинопатія).

Основні принципи лікування.

Лікування (немедикаментозне і медикаментозне) необхідно починати якомога раніше і проводити його постійно, як правило, все життя. Поняття «курсове лікування» до антигіпертензивної терапії неприйнятне.

Немедикаментозне лікування включає:

 • боротьбу з ожирінням;
 • будьте активніші фізично;
 • контролюйте вживання алкоголю;
 • відмовтесь від паління;
 • обмежуйте вживання солі;
 • керуйте собою у дуже складних ситуаціях, умійте розслаблюватись.

Якщо зміна способу життя не дає бажаних наслідків, ваш лікар випише вам ліки. Змінити дозу або призначити новий препарат може тільки лікар.     

    Вилікуватись від АГ, як від грипу, неможливо, але можна контролювати і підтримувати цільовий рівень артеріального тиску регулярно приймаючи фармакологічні препарати та дотримуючись рекомендованих заходів по модифікації стилю життя.

 

Як правильно виміряти тиск.

Вимірювання АТ повинно проводитися у спокійному оточенні після 5-хвилинного відпочинку. Протягом 30 хвилин до вимірювання не можна курити чи пити каву.

Покладіть руку так, щоб передпліччя опинилося на рівні серця, натягніть манжетку. Простежте, щоб трубка, яка виходить з неї, розмістилась уздовж руки.

Зробіть кілька вимірювань у спокійному стані, у хвилини напруження і після нього. Якщо стрілка тонометра регулярно зашкалює за 140/90 мм.рт.ст. – зверніться до лікаря.

Щоб дізнатись свій базисний тиск, перевіряти його найкраще вранці натщесерце, на правій руці (лівша – на лівій); 2-3 рази через 10-12 хвилин.

Тиск може підвищуватись під час збудження, стресів, швидкої ходи по сходах. Тому потрібно провести контрольні перевірки упродовж кількох днів, у різні години.

 

У 2015 році в м. Вінниця було запроваджено муніципальну програму «Гіпертонія». Метою програми є забезпечення жителів міста, хворих на АГ, антигіпертензивними ліками за максимально низькими цінами, а саме 50% вартості. А з 1 квітня 2017року стартувала урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти отримують ліки від серцево-судинних захворювань безкоштовно або з незначною доплатою. Для цього необхідно: звернутися до свого сімейного лікаря, отримати правильно виписаний рецепт та завітати до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

 

Зав. АЗПСМ №5   О.В.Коцюба

КНП «Центр первинної медико-санітарної

допомоги №2 м.Вінниці»,  вул. Магістратська, 44

Запис до лікаря онлайн

Міністерство охорони здоров'я України

Розробка сайту - студія “Webhit”