в Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі.
За 2017 рік зафіксовано 4 782 випадки захворювання на кір.

З початку 2018 року на кір захворіли 31 954 людини – 12 874 дорослих і 19 080 дітей.
Найбільше людей захворіли на кір у Львівській (всього 6 310 людей: 1 964 дорослих і 4 346 дітей), Закарпатській (всього 3 126 людей: 598 дорослих і 2 528 дітей), Івано-Франківській (всього 2 953 людей: 842 дорослих і 2 111 дітей), Одеській (всього 2 458 людей: 1 239 дорослих і 1 219 дітей), місті Києві (всього 2 230 людей: 1 407 дорослих і 823 дитини) та Тернопільській (всього 1 773 людини: 666 дорослих і 1 107 дітей) областях.
Специфічних Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. 
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС КОРУ
Вірус кору — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, а саме при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.
Примітка. Кір не передається через побутові предмети та третіх осіб, які контактували з інфікованими.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг
Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.
Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою
На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.


ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ КОРУ
Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ.
Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.
2 дози вакцини захищають від кору
Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.
Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи), яка містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи.
Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі. Нагадаємо, що у Міністерстві охорони здоров’я затвердили Наказ про проведення безоплатної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Зокрема, йдеться про поширення захворюваності у групах, що проживають у спільному просторі (військові, учасники Операції об’єднаних сил, студенти), а також серед освітян і медиків.
Для проведення імунізації цих груп дорослих в Україні вакцини є в наявностів усіх регіонах.Захист від кору потрібний, якщо:
⦁ Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
⦁ Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
⦁ Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
⦁ Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
⦁ Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
⦁ Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
⦁ Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору
Якщо дитина контактувала з хворим на кір
У разі контакту з хорим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.


Щодо вакцинації КПК порадьтеся зі своїм лікарем або медичною сестрою. 

РИЗИКИ ВІДМОВИ ВІД ВАКЦИНАЦІЇ
Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації, а іноді приводить до летальних випадків. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Завідувач АЗПСМ №2                                              Якубич С.Г.

КНП «Центр первинної медико-санітарної

допомоги №2 м.Вінниці»,  вул. Магістратська, 44

Запис до лікаря онлайн

Міністерство охорони здоров'я України

Розробка сайту - студія “Webhit”